Anne Sütünün Faydaları

0
Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları

Hamile kalmayla beraber artık vücudunuzda süt kanalları da oluşmaya başlıyor. Günden güne büyüyen göğüsler, meme uçlarında ve etrafındaki koyu alanın daha koyulması gibi değişiklikler gözle görülebilen ve hissedilen değişikliklerdir.

 

Plasentanın salgıladığı östrojen ve progesteron hormonları süt üretimini memede sağlar ve memedeki süt üretecek bezleri büyütür. Daha sonra süt kesecikte birikmeye başlar, doğum sonrasında da süt gelimini başlatır.

 

Bazı gebelerde 25.haftadan sonra hafif süt gelimi olmaktadır. Peki, anne sütünün faydaları nelerdir? Bebeğin ilk altı ayda ihtiyacı olan yağ, protein gibi birçok besin değerine sahiptir, aynı zamanda birçok vitamin taşımaktadır buda bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Organlarının sağlıklı çalışmasını sağlar, hastalıklardan korur, ruh ve vücut bütünlüğü sağladığı için bebeğe güven verir. Erken doğan bebeklerin hızlı gelişmesine yardımcı olur, bebek ölümlerini azaltır, zekâ gelişimini destekler, yangı riskini azaltır, bebek için sakinlik ve dinginlik yaratır, uykuya kolay dalmasını sağlar, anneden gelen ilk süt bebeğin aşısı gibi görülmektedir, aşırı kiloyu obeziteyi engeller, sindirimi kolaylaştırır, ishal olmasını engeller, ekonomiktir.

 

Peki, emzirmenin ve anne sütünün anneye yararları var mıdır? Emziren annelerde daha az iltihaplanma olur, daha çabuk iyileşir, lohusalıktan daha çabuk çıkar ve bu dönemi sorunsuz geçirir, emziren anneler meme kanserinden ve rahim kanserinden korur, bebeğin anneyi emmesi annede bazı hormonlar salgılatır bu hormonlar sayesinde anne dinlenme ihtiyacını en aza indirir. Annenin kemiklerinin sağlamlaşması açısından çok önemlidir ayrıca menopozdan sonra kemiklerde güçlülük yaratarak bazı kemik hastalıklarından korur.

 

Her doktor bebeklerin mutlaka anne sütü alması gerektiğini önerir bunun he anne hem de bebek için çok önemli olduğu birçok hastane ve doktor tarafından onaylanmaktadır. Annelere mutlaka doğudan önce emzirme eğitimleri verilmektedir. Sütün bir doğa harikası olduğu düşünülmektedir.

 

 

LEAVE A REPLY