Stresle Baş Edebilme

0
Stresle Baş Edebilme

Stresle Baş Edebilme

 

Stres; Vücudun, beynin kendini germesi, bunalıma girmesidir. Gönül ister ki stres diye birşey olmasa, fakat hayatımızda, yaşam koşullarımızda ister istemez yer almaktadır. Stres kelimesi bile insanı bir boşluğa sokup, düşünemez hale getirebiliyor.

 

Peki, Neden Strese giriyoruz?

 

Biz insanoğlu hayatımız da ne gelişirse gelişsin, ufacık bir konu dahi olsa bunu sanki hayatın sonu gibi düşünüp, kendimizi çıkmaza sokarak stresi yaşamımız da odak noktası haline getiriyoruz. Stres 5 harf olsa da yaşamımıza, sağlığımıza, hayat koşullarımıza, aile arasında ki ilişkimizi kötü şekilde etkilemektedir. Kendimize olan güvenimizi, insanlara olan samimiyetimizi, diaya olan aşkımızı, yaşamanın ne kadar kutsal birşey olduğunun farkında olmadan kayıp ediyoruz. Bu kayıplar bizi daha da kötü bunalıma girmiş hale getiriyor. Sağlığımıza zarar veriyor. Örneğin; iştahsızlık, uykusuzluk, duygusallık, çok yemek yeme, obezite, sinirlilik hali, tansiyon, barsak sendromu, mide rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları, nörolojik rahatsızlıklar vb. birçok hastalıklar aslında stresten kaynaklıdır.

 

Stresle Baş Edebilmek için neler yapmalıyız?

 

İlk olarak kendinizi sevmekle başlayın.

Sabah her uyandığınız da hayatınıza şükür edin,

Kendinizi mutlu edin. Örneğin; tek başınıza seyahat edin, sevdiğiniz şeyler alın, kendinizle baş başa kalın, sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin.

Kendinizi tanıyın,

 

Şunu unutmayalım! Ne kadar kendimizi sever ve önemsersek o kadar sevilir ve önemseniriz. Sırf başkalarını mutu etmek için yaşmağın. Önceliğiniz kendiniz olsun. İlk kendinizi sevin ve mutlu edin ki o zaman başkalarında sizi sever ve mutlu eder.

Kendi hayatımızı başkalarını mutu etmek için şartlandırıyoruz. Fakat bu şekilde hayatımızı, kendimizi strese sokuyoruz.

 

Sabaha mutlu uyanıp aynanın karşısına geçelim ve gülümseyerek ‘ben her şeyin üstesinden gelirim, ben güçlüyüm, kendimi seviyorum.’ Diyerek güne başlayın. Emin olun pozitif bir gün geçireceksiniz. Tabi ki hayatımızda negatif anlar olacaktır. Bunun da üstesinden siz gelecek o negatifliği pozitif hale getireceksiniz. Hayatınızı pozitif hale getirin. Buna inanın ve başarın.

 

Sağlık, mutluluk, huzur, sevmek, stres ile baş edebilmenin en büyük ve en güzel ilacıdır.

 

LEAVE A REPLY