Gebelikte Saç Dökülmesi

0
Gebelikte Saç Dökülmesi

Gebelikte Saç Dökülmesi

 

 

Gebelik döneminde değişen hormonlar anne adaylarının vücutlarında pek çok değişikliğe neden olabilir. Bunlar arasında gebelikte saç dökülmesi yer alıyor. Hormonların vücudunuza yaptığı olumsuz etkiler nedeni ile saç dökülmeleri yaşanabiliyor. Normal dönemlerde saçın uzama döneminde yüzde 80 oranına kadar düşen saç yoğunluğu, gebelik döneminde yüzde 60 civarına kadar düşebiliyor. Saçların incelmesi ve seyrekleşmesi söz konusudur. Genellikle bu durumlar normaldir. Hamilelik süresi bittiğinde saçın dökülmesi birkaç ay içerisinde normal halini alacaktır.

 

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nedenleri

 

Gebelik süresince vücutta demir eksikliği oluşabilir. Bununla birlikte bazı vitaminlerinde azalması ile saç dökülmesi gerçekleşebilir. Bazı gebelerde saçların yüzde 80’lik bu uzama dönemi hamilelik dönemlerinde artabilir. Ancak genel olarak düştüğü bilinmektedir. Hamilelik sonunda saçlar yeniden eski halinde dönecektir. Hormonların bu olumsuzlukların etkisinin yanında beslenme bozukluğu ve kansızlık gibi sorunların ileri düzeyde olması itibari ile saçlarınızda bu tarz sorunlar görülecektir. Vitamin takviyesi ile bu durumlardan en az sorunla çıkabilmek mümkün olmaktadır.

 

Hamilelik Döneminde Saçların Bakımı

 

Dengeli ve düzenli beslenme şekline dikkat ederek saç dökülmesinin altında yatan vitamin eksikliği gibi sorunlardan uzak durabilirsiniz. Özellikle vitamin ve proteinlerden zengin bir beslenme tablosu tercih edilmelidir. Et, balık, süt, yoğurt ve lifli besinlere öncelik vermek gereklidir. Psikolojik etkilerden dolayı da saç dökülmeleri yaşanabilir. Anne adaylarının stresten uzak bir hamilelik geçirmeleri de çok önemlidir. Bunların yanı sıra bebeğe zarar vermeyecek bazı ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanında doğal reçetelerle de saçlarınıza hamilelik dönemlerine uygun olarak bakımların yapılması mümkün olacaktır. Kullandığınız bakım malzemelerinin kimyasal içerik içermemesine özellikle dikkat edilmesi gereklidir. Kimyasal ürünlerin emilimi çok daha kolay olmakta ve kan akımını hızlandırmaktadır. Bu durum sonucunda da bebeğe zarar verebilecek sonuçlar ortaya çıkarabilir.

 

LEAVE A REPLY