Kabızlığa karşı ne iyi gelir

0
Kabızlığa karşı ne iyi gelir

Günümüzde dengesiz beslenmenin ortaya çıkardığı sonuçlardan birisidir kabızlık.Şiş karın, sert dışı belkide 3-4 günden fazla dışkılama sorununuz olmuş olabilir.Artık şunu bilmemiz gerekiyor ki kabızlık yediğimiz ve içtiklerimiz ile fazlasıyla ilgili.Başta düzensiz beslenme , yeterince su , meyve , sebzelerden lif alamama gibi eksikliklerimiz olursa kabızlık ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır.

Yukarıda saymış olduğum etkenlere birde hareketsiz ve egzersiz hayattan bir yaşam tarzını da eklersek kabızlık her kapınızı çalabilir.

Kabızlığa karşı nasıl beslenilmeli kabızlığa ne iyi gelir gibi sorularınızı cevaplandırdık.

Kuru kayısı veya kuru eriği akşamdan bir bardak içerisinde bekleyerek sabahleyin aç karnınıza bu suyu için ve suyunu içtikten sonra kayısı ve eriği yiyin.Bu işlemi 2-3 gün tekrarlamanız yeterli.

Diğer bir seçenek ise keten tohumunu havanda döverek sabahları aç karnınıza az yağlı yoğurt ile karıştırıp yiyebilirsiniz.

  • Kuru kayısıyı ve kuru mürdüm eriğini akşamdan bir bardak suyun içinde bekleterek sabah aç karnına bu suyu için. Suyu içtikten sonra kayısı ve erikleri yiyin. Bu işlemi her sabah tekrarlayın.
  • Keten tohumunu havanda biraz döverek sabahları aç karnına, az yağlı yoğurtla karıştırarak yiyin.
  • İki yumurta sarısını kek kalıbı içerisinde çırpın içerisine tarçın ekleyip ayrı kapta çırpmaya devam edin.50 gram öğütülmüş keten yohumu, 50 gram yulaf ezmesi göz kararı un ekleyerek normal kek hamuru elde edin ve 160 derece fırında pişirin günlük 2 ince dilimden daha fazla tüketmeyin.

Kabızlık genelde çocuklarda ve yaşlılarda çok görülür.

LEAVE A REPLY