Göbek yağları nasıl erir

0
Göbek yağları nasıl erir

Yaşlanma ile birlikte vücudunuzun kilo alıp verme işlevi de değişir. Yaşlandıkça hem kadınlar hem de erkeklerin metabolizmalarının hızında düşüş yaşanır. Bu düşüşün dışında kişilerin vücutlarının ihtiyaç duyduğu kalori miktarı da ilerleyen yaşla birlikte azalır.

Bunlara ek olarak bir de kadınlar menopozla uğraşmak zorunda. Menopoz döneminde kadınlar genellikle karın bölgelerinden kilo alırlar. Bu dönemde östrojen ve projesteron gibi hormonların üretimi yavaşlar. Bunlarla birlikte vücutta testosteron hormonu salgılanması da bir miktar yavaşlamaya başlar.

Hormonlardaki bu değişiklikler, kadınların karın ve bel bölgelerinde yağlanma olmasına neden oluyor.

Yalnızca kardiyo çalışmamalısınız: Günlük koşular ve kardiyovasküler egzersizleri kalp sağlığınız için oldukça faydalı fakat göbeğinizi eritmek için yeterli gelmeyecektir. Ağırlık ve kardiyo egzersizlerini kilo vermek için bir arada kullanmalısınız. Güçlendirme egzersizleri vücudunuzun kas dokusunu arttırır ve güçlendirir, bu sayede vücudunuz daha fazla yağ yakmaya başlar. Kaslar yağ dokusuna göre daha fazla kalori sağlar ve vücudunuz daha kaslı olduğunda otomatik olarak gün içerisinde daha fazla kalori vermeye başlarsınız.

İçecekler şişmanlatabilir: Kilo vermeye kararlıysanız alkollü içecekleri beslenmenizden çıkarmalısınız. Bazı alkollü içeceklerin göbek bölgesinde yağların birikmesine neden olduğu artık sır değil. Ayrıca asitli ve şekerli içecekler de kilo aldırdıklarından dolayı uzak durulması gereken besinlerin başında geliyor.

İşlenmiş gıdalar tüketmeyin: Göbek yağlarından kurtulmak için işlenmiş gıdalardan uzak durun. Beyaz un gibi rafine edilmiş tahıllar ve benzer gıdalarla içeceklerin içindeki şekerler vücudunuzda iltihap oluşumunu artırır. Göbek bölgesinde bulunan yağlar, vücuttaki iltihaplarla bağlantılıdır, bu sebepten dolayı ne kadar çok işlenmiş besin alırsanız göbeğinizi eritme şansınız da o kadar düşecek. Bu durumdan kaçınmak için, lifli sebze ve meyveleri ve tam tahıllı yiyecekleri tüketin. Meyve ve sebzelerin içinde bulunan antioksidan maddeler göbek yağlarının en büyük düşmanıdır.

Uyku düzeninize dikkat edin: Kilolarınızı kontrol altına alabilmek için yeteri kadar ve düzenli uyku uyumaya özen göstermeniz önerilir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre bir günde beş saat uyku uyuyan kadınlar normal uyku uyuyanlara göre daha çok kilo alırlar. Bunun nedeni yetersiz uyku uyuyan kişilerde açlık krizlerinin ortaya çıkması ve bunun sonucunda aşırı yemek yeme eğiliminde olmalarıdır.

LEAVE A REPLY