Rahim Kanserinin Belirtileri

0
Rahim Kanserinin Belirtileri

Her yaşta kadının yakalanabileceği rahim kanseri hastalığı, rahimin iç kısmını kaplayan endometrium tabakasının kalınlaşması ile rahimin yüksek ölçüde östrojen ile uyarılması sonucunda rahim kanseri meydana gelir. Günümüzde kadınların jinekolojik muayene esnasında en sık saptanan bir kanser türüdür. Rahim kanserine yakalanan kişilerin % 70 oranı 45 ile 75 yaş aralığındadır.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Düzensiz regli kanaması, kokulu ve ağrılı akıntılar, idrar yaparken yanma hissi, cinsel ilişki esnasında ağrı oluşması, vajina ve kasık bölgesinde kitle ve ağrı hissedilmesi, regli döneminde aşırı kanama, menopozda ki kişilerde ise aşırı kanama, lekelenme gibi belirtiler ile kendini belli eder.

Rahim kanserinde kimler risk gurubundadır?

Obesite değerinde şişmanlık, 60 yaş üzeri, uzun vadede estrogenlerin içerdiği ilaçların kullanımı, küçük yaşta regli kanamasının başlaması ve ileri yaşta menopoza girilmesi, over veya meme kanserine yakalanılmış olması, hayvan gıdalarını aşırı tüketmek, regli düzensizliği, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi bulguları taşımış kişiler risk gurubunda yer alır.

Rahim kanserine yakalanmamak için neler yapılmalı?

Kanserlerin %30’unda kimyasal madde ve sigara kullanımı yüksel oranda etkilidir. Kullanılmaması riski büyük oranda azaltır. Alkol kendi başına kanserojen bir maddedir. Tütün ile birleştiğinde doku bozukluğuna yol açtığından kullanılmamalıdır. Hayvansal besinler ve konserve besinleri tercih edilmemelidir. Egzersiz yaparak kilo kontrolü ele alınmalıdır. Her 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçip, gerekirse simir testi yapılarak ihmal etmeksizin rutin kontroller yapılmalıdır. Menopoz sonrası kanamalar en erken belirti olduğu için kişi zaman kaybetmeden bir uzmana kontrol olmalıdır.

Rahim kanseri nasıl tedavi edilir?

Tedavi aşamasında başarıyı yakalayabilmek için hastanın sağlık durumu ve yaşı önemli bir etkendir. Ayrıca tümörün büyüklüğü ve çevre dokulara yayılmamış olması gerekir. Rahim kanseri 3 şekilde tedavi edilebilir.

Konizasyon: Kanser rahim içinde sadece bir bölümde ise bu durumda parça çıkartılarak kanserli kişi tedavi edilebilir. Bu operasyon biyopsi işlemi içinde uygulanır.

Total histerektomi: Uygulanan ameliyatta rahmin tümünün alınma işlemidir. Rahimle beraber yumurtalık ve tüplerde alınması durumunda, bu ameliyata total histerektomi adı verilir. Ameliyat şekli karın bölgesinden ve vajina kısmından yapılabilmektedir. Bununla birlikte hastanın durumuna göre kapalı şekilde laparoskomik adı verilen ameliyat şekli ile de tedavi mümkündür.

Radikal histerektomi: Yapılan bu ameliyatla yumurtalıklar, rahim ve rahim ağzı, tüpler, bütün lef dokularının birlikte çıkartılma işlemine denir. Doktor uygun gördüğü takdirde bu şekilde tedavi de yapılabilmektedir.

LEAVE A REPLY