Zencefil Çayı İle Zayıflamak

0
Zencefil Çayı İle Zayıflamak

Zencefil sadece baharat değil ayrıca tedavi edici özelliği ile bilinen şifalı bir bitkidir. Zencefili öğütülmüş halde veya kökü çiğ olarak kullanılır. Zencefilin şifalı özellikleri oldukça fazladır. Bu bitkinin kökü iltihap giderici, anti bakteriyel, ağrı kesici, düzenleyici, spazm çözücü ve diğer yararlı özelliklerine sahiptir.

Zencefilin genel sağlığa faydaları

– Zencefil kişinin mide ve bağırsak sistemini çok olumlu etkiliyor; midenin ve bağırsakların faaliyetini artırır, kabızlıkla mücadelede yardımcı olur, ödem atıcı etkiye sahiptir.

– Ayrıca zencefil vücutta kan donanımını geliştirir, damarları temizler, dolaşım süreçlerini hızlandırır.

– Zencefil ayrıca vücuttaki kurtlara karşı savaşır.

– Astım hastalığı sırasında zencefilin balgam sökücü özelliklerinden çok faydalanılır.

– Zencefil erkeklerde cinsel gücü geliştirir.

-Şeker hastalığı sırasında kullanılan taze zencefilin suyu kandaki şekerin seviyesini düşürür.

-Zencefilin spazm çözücü özelliği adet ağrıları sırasında, baş ağrıları, bağırsak spazmları sırasında oldukça etkili olur.

Tüm bu özelliklerini zencefilin zengin vitamin ve mineral içeriği sağlıyor. Zencefilin içeriğinde B grubu, A ve C vitaminleri, demir, çinko, potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum gibi elementler, çeşitli vazgeçilmez aminoasitler, uçucu yağları ve benzer sağlığa faydalı maddeler yer alır.

 

Vücuttaki takas süreçlerine etki eden bu bitki zayıflamak isteyenlere çok iyi yardımcı olabilir. Eğer doğru beslenme ile birlikte zencefil tüketirseniz, istenmeyen kilolardan kurtulmanız kolaylaşacaktır.

Zencefil çayı zayıflamaya yardımcı olur. Bu çayı besin alımından yarım saat önce içtiğinizde, iştahınız azalır ve dolayısıyla daha çabuk doyuyor ve daha az yemek yiyorsunuz.

Zencefil çayının yapılışı:

Zencefil çayı yapılışını için orta boyutta olan zencefil kökünü temizleyin, ufak ufak doğrayın ve akşamdan demleyin. Gün boyunca bu çayı normal çay gibi tüketin. Çayın tadını iyileştirmek için içine yarım tatlı kaşığı bal ve 1 dilim limon ilave edilebilir. Zencefil çayı açlık hissini azaltır ve dolaşım süreçlerini hızlandırır, sonuçta kişinin hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur.

Hazırlanan bu zencefil çayı sadece kilo verme amacıyla değil ayrıca kışın soğuk algınlıkları sırasında da kullanılabilir.

LEAVE A REPLY