Yaz isiliğine karşı bitkisel kürler

0
Yaz isiliğine karşı bitkisel kürler

Yaz ayları deyince aklımıza ilk gelen sıkıntılardan biri de isiliklerdir. Özellikle küçük çocukları olanlar için oldukça can sıkıcıdır. Terlemeden dolayı oluşan isilik, kaşıntı yapar ve rahatsız edicidir. Deri kalınlaşır ve pütürleşir. Özellikle bebekleri ve çocukları etkisi altına alan isiliği, Sunan Dumankaya formülleriyle etkisiz hale getirebilirsiniz. Öncelikle çocuğunuza teri çekecek elbiseler giydirmeniz öneriliyor. Çocuğunuzun teninde ısırık ve iğneler batıyor gibi kaşıntılar oluşur. Limon suyu kürü isilik tedavisinde kullanılmaktadır. Yetişkin bir kişide isilik meydana geldiyse, banyo da kese yapmanız öneriliyor. Sonrasında 5 adet limon suyuyla, 100 gr. suyu karıştırıp cildinize sürün.

Limonlu karışım kuruduktan sonra, üzerine talk pudra serpin. 1 saat bekleyin ve ılık su ile vücudunuzu yıkayın. İsilikleriniz sönecek, oldukça rahatlamış hissedeceksiniz. Su ve çörek otu da isiliği tedavi edici bitkisel karışımlar arasındadır. 4 bardak su ile 2 çorba kaşığı çörek otunu karıştıralım. Daha sonra kaynamaya bırakalım. Hemen arkasından karışımı süzerek isilik olan bölgelere yedirelim. İsilikler yok oluncaya kadar kür halinde uygulanabilir. Fakat kesinlikle ıslak bırakmayın ve kurulayın. Sonrasında mutlaka talk pudra ile destekleyip isiliklerin kurumasını sağlayın.

İsilik olan bölgeleri kaşımamak gerekiyor. Bitkisel karışımlar isilik için oldukça faydalı bilgilerdir. Sinirli otu, taze ceviz yaprağı ile karıştıralım. Süzülerek elde edilen posayı lapa kıvamına gelinceye kadar bal ve gül tozu ilavesi ile yoğuralım. Hazırlanan lapayı çok az ısıtalım ve isilik olan bölgeye sürelim. Başka bir bitkisel karışım ise, taze toplanmış meşe yapraklarını suda haşlayalım. Sıkılarak elde edilen posa, ispirto içinde eritilen kafurla karıştırılarak, lapa kıvamına gelinceye kadar gül tozu ile yoğuralım. Hazırlanan lapadan isilikli bölgelere sürelim. Bu işlemi 3 saat aralıklara yapmaya devam edelim. İsiliklere yazın sıcak gülerinde veda edelim

LEAVE A REPLY