Topuk Dikenine Dikkat

0
Topuk Dikenine Dikkat

Bir çok kişinin sahip olduğunu dahi bilmediği önemli sağlık sorunlarından birisidir topuk dikeni. Farkına varılmaz ve tedavi edilmezse bir çok sağlık sorununa şekil bozukluklarına neden olabilir. Sizlerde aşağıda vermiş olduğumuz belirtileri taşıyor iseniz mutlaka yapacağımız uyarıları dikkate alın ve bu hastalığı önemseyin.

Topuk Dikeni Nedir ve Nasıl Oluşur?

Topuk dikeni ayakta bulunan adelenin düzenli çalışmama durumudur. Ayaktaki adelenin esnek çalışmaması durumunda ortaya çıkan sancılı ağrıya topuk dikeni hastalığı adı verilir. Genellikle kilo problemi olan, basma kurusu bulanan ve yanlış ayakkabı tercihi başlıca oluşma nedenleridir.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeninin bir çok belirtisi olmakla birlikte en önemli ve ayırt edilebilir olanı sabah kalktığınızda oluşan ayak tabanındaki ağrıdır. Gün içerisinde ayakta meydana gelen ağrılar uyku halindeyken ayakta toplanır. Ayrıca bir yerde uzunca bir süre oturduğunuz takdirde eğer ki kalkmaya çalıştığınızda topuğunuz da anlam veremediğiniz bir ağrı meydana geliyorsa buda topuk dikenin en önemli belirtilerinden biridir.

Topuk Dikeninin Yol Açtığı Sorunlar

Eğer topuk dikeni hastası iseniz yürüme mesafeniz kısalacaktır. Bazı kişilerde sendeleme, yanlış basma, kamburluk gibi yürürken şekil bozukluklarına neden olduğu gözlemlenmektedir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Bu sorunun tedavisi basamaklı bir tedavi olmakla birlikte doktor tavsiyeleri kesinlikle çok önemlidir. Öncelikle doktorun vermiş olduğu ayak egzersizleri mutlaka yapılmalıdır. Buna ek olarak destekleyici ayakkabı kullanımı önerilir. Yine doktor tavsiyesi ile fizik tedavi şekilleri ile hastalık iyileştirilmeye çalışılır. Tüm bunlar yapılmasına karşın tedavide gerekli yol alınamamışsa son olarak cerrahi müdahaleye başvurulur.
Bunun yanı sıra tedavi süresini kısaltmak için topuk destekli ayakkabı giymek son derece önemlidir. Bunun için dolgu topuk ayakkabılar tercih edilebilir. Topukta oluşmuş yaralar lazer yöntemi ile yada takviye ilaç ve kremlerle iyileştirilmelidir. Sürekli ayakta durmanın yanı sıra ayağa uygulanan fazla yük ödem oluşumunu tetikleyecektir. Ödem oluşumu tedavinin olumlu sonuçlanmasını geciktirecektir.

Topuk Dikeni İçin Bitkisel Ürün Tavsiyeleri

Normal tedavi öncelikli olmakla birlikte bitkisel ürünler ile de tedaviye destek olabilirsiniz. Kantaron ve papatya yağı ile çörek otunu karıştırarak hazırlayacağınız karışımı, düzenli olarak topuklarınıza sürerek hem ağrılarınızı hafifletmiş olursunuz hemde tedavi süresinin kısalması için yardımcı olmuş olursunuz.

LEAVE A REPLY