Yumurtalık Kisti ve Çeşitleri

0
Yumurtalık Kisti ve Çeşitleri

Kadınların genelinde görülebilen yumurtalık kistleri, hormonların etkisi ile gelişmiş olup, iç yapısı sıvı dolu olan keseye kist adı verilir. Çoğu zaman bir tedavi gerektirmeden adet dönemlerinde ve doğum anında kendiliğinden kaybolurlar. Bazı kist türlerinde ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale yapılabilir. Ergenlik dönemiyle başlayan yumurtalığın işlevi, menopoz dönemine girene kadar devam eder. Kist oluşumu adet dönemi geçirmeyen kişilerde çok nadir görülür. Genellikle doğurganlık yaşına erişmiş kişilerde daha sık rastlanır.

YUMURTALIKTA OLUŞAN KİSTLERİN ÇEŞİTLERİ

Corpus Luteum Kisti: İç yapısı sıvı dolu olup 3-4 cm büyüklüğünde olan çoğunlukla birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolup herhangi bir sıkıntı yaratmayan kist çeşididir. Corpus Luteum iç kısmında kanama meydana gelirse buna corpus hemorajikum adı verilir. Oluşan bu kist türünde kasıklarda ve ilişki esnasında yine kasık kısmında ağrılar görülebilir. Bununla birlikte adet düzensizliği oluşturabilir. Tedavi gerektirmeden kendiliğinden kaybolur.

Folikül Kisti: Foliküllerin aşırı büyümesinden kaynaklanan kist çeşididir. Bir belirtisi olmadığı gibi kendiliğinden kaybolabilir. Rutin kontrol esnasında fark edilirse doğum kontrol hapı ile de kaybolması sağlanabilir.

Fonksiyonel Kisti: Yumurtlama esnasında, yumurtalıkta bir kitle oluşur. Oluşan bu kitle normal şekilde döngüsünü yerine getirmediğinde fonksiyonel kist meydana gelir. Bu kist türü çoğunlukla tedavi gerektirmez. Birkaç ay içinde kendiliğinden yok olur.

Dermoid Kisti: Çoğunlukla doğurganlık çağındaki kadınlarda meydana gelir. Çapı 2cm ile 30 cm arasında değişiklik gösterebilir. Kistin içyapısında çeşitli kıl, tırnak, saç, yağ, kemik gibi vücut dokuları bulunabilir. Genel olarak iyi huylu olan kist, sağ ya da sol yumurtalıkta görülür. Her iki yumurtalıkta oluşması çok nadir görülür. Cerrahi müdahale gerektirir
Endometrioma ( çikolata kisti ): Rahimin iç kısmında over dokusunun oluşması ile iç yapısında koyu kahverengi sıvı oluşan kitleye çikolata kisti denir. Genellikle 4 cm ile 15 cm çapına kadar büyüyen bu kist türü cerrahi müdahale gerektirebilir.

Kistadenom Kisti: Kadınlarda en sık rastlanan tümör cinsi olup, berrak bir renkte ve 5 cm ile 15 cm çapında değişiklik gösterir. Bu tip kistler kendiliğinden kaybolmaz. Cerrahi müdahale gerektirir. Yumurtalıkta çift taraflı birden fazla oluşabilir.

En Sık Görülen Kist Çeşidi Polikistik Over kistidir! Birden fazla ve küçük çapta olup, yumurtalık içinde oluşma durumuna denir. Her ay düzenli şekilde çatlaması gereken foliküllerin, gelişiminin durması ile yumurtalıklarda kistleşmesi haline denir. Bu durum sürekliliğini devam ettirdiğinde birçok hormonsal soruna neden olabilir.

LEAVE A REPLY