Baş ağrısı için masaj teknikleri

0
Baş ağrısı için masaj teknikleri

Mevsim geçişlerinden polenlerden ve nemden etkilenen hassas bir bünyeye sahipseniz sürekli baş ağrısıyla mücadele ediyor olmalısınız.

En ufak bir baş ağrısında bile ağrı kesicilere saldırmak yerine kendi kendinize masaj yaparak ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Masaja başlamadan önce bulunduğunuz ortamın sessizliğini sağlayın. Işığın göz alıcı olmamasına özen gösterin. Sessiz sakin ve huzur veren bir atmosfer yarattıktan sonra sandalyenize veya koltuğunuza oturun.

Kulaklarınızın üzerinden masaja başlayın. Yaklaşık 2-3 cm bir daire çizerek kafa derinizi kafa tasınızın üstünde hareket ettirin. Dairesel hareketlerle şakaklarınıza doğru çıkın ve tekrar kulaklarınızın üstünden ensenize kadar aynı işlemi yaparak inin. Ense bitiminde biraz daha fazladan zaman geçirebilirsiniz bu sizi dahada rahatlatacaktır. Daha sonrasında tüm kafa derinize bu masajı uygulayın. Kimi gerginlik hissettiğiniz bölgeleri baş ve işaret parmağınızın arasında 20 saniye boyunca yumuşakça sıkıp bırakın. Parmaklarınızı tuttuğunuz bölgeden çekmeyerek 10 saniye kadar bekleyip tekrardan 20 saniye kadar sıkıştırın. Bu işlemi gerginlik hissettiğiniz bölgelere 4 kere uygulayabilirsiniz. Eğer ağrınızın geçmediğini veya tuhaf bir şey fark ederseniz bir uzmana danışmanızda fayda var.

LEAVE A REPLY