Hamile Kalmak İçin Doğru Zaman ve Doğru Pozisyon

0
Hamile Kalmak İçin Doğru Zaman ve Doğru Pozisyon

Bebek sahibi olmaya karar veren çiftler, öncelikle kesin olarak bebeği istediklerinden emin olmalıdır. Çünkü psikolojinin bebek oluşumunda etkisi çok büyüktür. Birlikte alınan bebek isteği sonucunda, cinsel birleşmeyi bir görev olarak değil de normal şekilde cinsel yaşantılarını sürdürmeleri gerekir.

Hamile kalmak için uygun zaman nedir?

Düzenli bir şekilde regli dönemi geçiren kadınlarda, 28 günde bir regli kanaması meydana gelir. Herhangi bir sağlık problemi yok ise regli kanamasında 7 gün aşağı ve 7 gün yukarı çıkması normal kabul edilir. Reglinin başlangıcından sayıp 14. Gününden sonraki 10 gün içerisinde kadında yumurtlama gerçekleştiği için hamile kalmak için en uygun zaman dilimidir. Kesin olarak yumurtalama tarihini öğrenmek için bir uzamana danışılıp tavsiyesi sonucunda, cinsel birleşme düzenli olarak yumurtalama tarihinde uygulanması gerekir.
Kadınlar hangi yaşta daha kolay hamile kalır?

Kadınların 20’li ve 30’lu yaş aralığı doğurganlık açısından en verimli olduğu zamandır. Bu sebepten dolayı bu zaman dilimi içerisinde hamile kalma oranı daha yüksektir. 35 yaşına ulaşmış kadınlarında hamile kalma oranı yüksektir. Ancak yaş ilerledikçe yumurtalama sorunlarından dolayı kadınlar doğurganlık özelliğini kaybeder. Bu yüzden 40. yaşın sonrasında özellikle bir hastalık söz konusu ise hamilelik önerilmez.

Hamile kalmak için hangi pozisyonda ilişkiye girilmelidir?

Bebek oluşumunu sağlamak için en uygun pozisyon ( diz dirsek ) kadın ve erkeğin yan şekilde yattığı pozisyondur. Cinsel birleşme sonrasında kadın bel altını bir yastık yardımıyla destekleyerek 30 dakika kadar sırt üstü uzanmalıdır. Bununla birlikte erkeğin üstte olduğu pozisyon şeklide hamile kalmak için uygun bir pozisyondur. Eğer çiftler kendi çabaları ile 6 ayı aşkın süre içinde, hamilelik oluşumunu sağlayamadılarsa, herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek adına bir uzmana danışarak gereken testleri yaptırmaları gerekir.

Ne kadar sıklıkta cinsel ilişkiye girilmelidir?

Her gün cinsel birleşmeye yaşandığında, bu durum erkeğin sperm kalitesini düşüreceği gibi sperm sayısında da azalma oluşmasına neden olur. Uygun olan 1 gün ara ile cinsel ilişkiye girilmesidir. Bu şekilde erkeğin sperm sayısı çoğalıp, kalitesi arttığı için bebek oluşma oranı daha fazladır.

LEAVE A REPLY