Selülit Ve Egzersiz

2
Selülit Ve Egzersiz

Selülit Ve Egzersiz

 

 

Selülit Nedir?

 

Öncelikle selülitlerden kurtulmak için selülitin ne olduğunu neden olduğunu tam olarak anlamamız gerekli. Selülit dolanımının yetersiz olduğu bölgelerde damardan doku sıvısı sızar ve bu sıvı bağ dokuyla kaplanır. Bu deriye oldukça yakın bir yerde olduğu için küçük keseler şeklinde birikir. Bu keseciklere selülit diyoruz. Özellikle kadınlarda daha sık görünür çünkü bunun sebebi kadınların bağ dokularının erkeklere göre daha zayıf olmasıyla alakalıdır. Yani basit olarak deriye yakın bölgelerdeki küçük portakal kabuğu görünümündeki bağ doku içine girmiş yağ dokusudur. Ayrıca selülitin tıbbi bir hastalık olmadığını da belirtelim. Kişiden kişiye görünürlüğü, sıklığı değişir. Fakat tamamı için aynı çözümü uygulayabilirsiniz.

 

Selülit nasıl tedavi edilir?

 

Selülitlerden kurtulmanın birçok güncel yolu bulunur. Çeşitli masaj teknikleri, beslenme düzeni, düzenli egzersiz. Özellikle birinci ve ikinci evredeysek herhangi bir tıbbi destek almadan kolayca kurtulabilirsiniz. Peki, hangi evrede olduğumuzu nasıl anlayabiliriz?

 

Selülit evreleri?

 

  1. Evre: Normalde vücudunuzda bir selülit gözükmüyorken elinizde sıkıştırdığınızda portakal kabuğu görüntüsü oluşuyorsa birinci evredesinizdir.
  2. Evre: Ayaktayken selülitleriniz gözüküyorsa ikinci evredesinizdir.
  3. Evre: Bulunduğunuz her pozisyonda selülitleriniz gözükür haldeyse üçüncü evredesinizdir.

 

Selülit ve Egzersiz

 

Selülitler için hangi evrede olursak olalım egzersiz bu işin olmazsa olmazıdır. Çünkü Selülitlerin kaynağı dolanım bozukluğu olduğu için hedefimiz dolanımın ulaşmadığı bölgelerdeki beslenemeyen dokuları beslemek, oluşmuş ödemleri ve bağ dokularını dağıtmak. Peki, bunun için ne tür egzersizler yapılmalı?

 

Öncelikle dolanımımızı aerobik dediğimiz kalp atışımızı ve kan dolaşımımızı düzenleyen egzersizleri haftada en az üç gün olmak üzere hayatımıza sokmak. Hafif tempo yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet, ip atlama bunlardan bazıları. Bu egzersizleri günün herhangi bir saatinde en az 20 dakika kadar yapmalısınız. Bunun dışında bölgesel olarak dolanımızı arttırması için en sık görülen bacak bölgesine özel birkaç egzersiz daha ekleyebilirsiniz. Bu hareketleri şu şekilde listeleyelim.

 

Plie Squat

Jumping Squat

Burpee

Lunge

 

Bu egzersizleri düzenli yaparken bol su tüketmeye, düzgün beslenmeye de gayret etmeyi unutmayın.

 

LEAVE A REPLY