Duvarınızda Yapabileceğiniz Değişikler Nelerdir?

0
Duvarınızda Yapabileceğiniz Değişikler Nelerdir?

Duvarınızda Yapabileceğiniz Değişikler Nelerdir?

 

DUVAR DEKORASYONU

 

Dekorasyon, yaşam alanının aslına sadık kalmak suretiyle; mekanın istenen şekilde estetik olarak yeniden tasarlanması, düzenlenmesidir. Bu yapılırken de mekanın fonksiyonu göz önünde bulundurulur, uyum esas alınır ve estetik ise asıl amaç olur.

 

Dekorasyon, yapının her alanında yapılabilir; salon, mutfak, banyo, teras, duvar vb. bölümlerde ya da genel anlamda tüm yaşam alanında söz konusu olabilir.

 

Duvarınızda yapabileceğiniz değişikler nelerdir?

 

Duvar dekorasyonu, amacına uygun yapıldığında; belli bir uyum, tarz, kompozisyon oluşturulduğunda; oldukça estetik, enerjisi yüksek mekanlar meydana gelmektedir. Bu amaçla, duvar dekorasyonunu malzemesi; mekanın tarzına, mobilyalara, eşyalara göre belirlenmeli, bir bütün oluşturmalıdır.

 

Günümüz duvar dekorasyon fikirlerinden bazıları; duvar kağıtları, aynalar, stickerler, , raflar ve ışıklandırmalar gibi değişikliklerdir. Bunlar arasında çoğu zaman en çok tercih edilen malzeme ise duvar kağıtlarıdır. Duvar kağıtları ki genelde tuğla, taş şekilli olanları tercih edilmektedir; pratik, fiyat açısından uygun ve estetik malzemelerdir. Mekanın tüm duvarlarında veya bir bölümünde kullanılmak şartıyla estetik bir görünüm kazanılmaktadır.

 

Işıklandırma, aynalar ve tablolar diğer dekorasyon unsurları olarak yine oldukça fazla tercih edilmekte; özellikle tablo ve ışıklandırmalar, yaşanılan alana farklı, sıcak bir enerji kazandırmaktadırlar. Mekanda tüm alanı fazla ışıkla aydınlatmaktan hoşlanmayıp ayrı bir tarz yaratmak isteyenler için ışıklandırmalar, belli bölümlere daha loş, huzurlu bir stil getirmektedir.

 

Sticker ise duvarlara monte edilmek suretiyle dekor oluşturan, yardım almadan ve pratik bir şekilde kullanılabilen bir malzemedir. Ağaç, çiçek, desen şeklinde olabilen ve gölge şeklinde duvarlarda estetiği sağlayan ürünlerdir.

 

Günümüzde gittikçe artan; kitap, biblo ve çerçeve gibi objelerin yerleştirilmesine yarayan; mekandan da tasarruf sağlayan duvar rafları ayrı bir dekoratif değişiklik olarak sayılabilir. Bu düzenleme yalnızca estetik bir değişiklik olmaktan da öte mekanı işlevsel hale de getirmektedir.

LEAVE A REPLY