Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

0
Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Kilo vermek istiyorsanız sağlıklı diyet önerileri, kilo vermeniz için nasıl beslenmeniz gerektiği hakkında sizlere bilgi verecek bir yazı hazırladık.

İntoleransınız Olan Besinleri Tüketmeyin

İntoleransınız olan besinler tükettikten sonra sizde şişkinlik, aşırı gaz gibi sıkıntılar yaratan besinlerdir. Bu besinleri sindirmeniz zor olacağı için kilo verme sürecinizi olumsuz etkileyecektir. İntoleransınızın olduğunu düşündüğünüz gıdaları diyet listenizde tüketmeyiniz.

Bir Uzmandan Yardım Alın

Diyetisyen yardımını küçümsemeyin. Sağlıklı ve doğru diyet için bir uzmanın önerileri size ışık tutacaktır.

İstikrarlı Olun

Diyet yaparken en önemli olan şey istikrardır. İstikrarlı bir şekilde diyet listenizi uygulamak ideal kilonuza yaklaşmanızda size yardımcı olacaktır.

Kalori Alımını Sınırlayın

Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri tüketin ancak diyet yaparken kalori alımınızı sınırlandırın. Günlük aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden düşük olmasına özen gösterin.

Aç Kalma Hatasına Düşmeyin

Kendinizi aç bırakmayın. Aç kalmak sizi zayıflatmanın aksine vücudunuzda yağ biriktirmeyi tetikleyerek kilo almanıza neden olacaktır.

Aceleci Olmayın

Kısa vadeli ve sizi zorlayıcı hedefler koymayın. Aceleci olmayın ve diyet konusunda kendinizi strese sokmayın.

Yağ Tüketiminizi Sınırlayın

Yağ tüketiminde aşırıya kaçmayın ve mümkün olduğunca az yağlı öğünler tüketin. Tüketeceğiniz zamanda sağlıksız Ayçiçek yağı gibi yağlar yerine zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi faydalı ve sağlıklı yağlar tüketin.

Basit Karbonhidrat Tüketmeyin

Kompleks karbonhidrat tüketin. Beyaz ekmek, beyaz şeker gibi basit karbonhidratları tüketmeyin. Bunların yerine diyet yaparken tam buğday unu içeren ürünler, patates, esmer pirinç gibi ürünler tüketin.

Protein Yönünden Zengin Gıdalar Tüketin

Protein tüketimine diyet yaparken özen gösterin. Öğünlerinizde tavuk, yumurta, kırmızı et, kinoa gibi protein yönünden yüksek gıdaları tüketiniz.

Az Su Tüketmeyin

Su sindirim sistemine yardımcı olan ve ödem atmanızı sağlayan bir besindir. Günde en az 2,5 litre su tüketiniz.

Besin Gruplarının Hepsinden Tüketin

Besin grupları arasında ayrım yapmadan her besin grubundan günlük almanız gereken miktarlarda tüketin. Gün içerisinde muhakkak karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içeren ürünleri tüketiniz.

Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Kullanın

Sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih ediniz. Kızartma yöntemi yerine haşlama, ızgara ve fırınlama yöntemleri ile yiyeceklerinizi pişiriniz.

Egzersizi Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

Fiziksel aktivitenizi arttırarak gün içerisinde yaktığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz. Egzersiz diyet ile verdiğiniz kilolar ile birlikte vücudunuzun sıkılaşmasını sağladığı için hem olduğunuzdan daha zayıf ve fit görünmenizi sağlar hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.

LEAVE A REPLY