Laminate Veneer Fiyatlarını Belirleyen Kriterler

0
Laminate Veneer Fiyatlarını Belirleyen Kriterler

Laminate veneerlerin en büyük avantajı antibiyotik gibi dış etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan diş renkleşmelerinde, dişlerde meydana gelen köşe kırıklarında, diş yüzeylerindeki aşınmalarda, diş arası açıklıklarında, dişlerin form bozukluklarında uygulanabilmesidir.

Ada Dent Çukurambar Diş Hekimi Emre Güneş, Laminate Veneer uygulamalarını şu sözlerle anlattı:

Eğer hasta sağlıklı ise, ağızda, dişetlerinde ve dişlerde bir problem yoksa bir hafta içinde laminate uygulanabilir. Tedavi esnasında lokal anestezi yapıldığından hasta acı veya hassasiyet hissetmez. Yine kullanılan yapıştırıcı madde bir kimyasal olup dolguda olduğu gibi diş yüzeylerinde kaplama şeklinde uygulanmaktadır. Eğer ağız ve diş sağlığına önem gösterip gerekli bakımları yaparsanız laminate veneerler yıllarca bozulmadan kalabilmektedir.

Porselen laminalar, diş dokusundan çok az veya çoğu zaman hiç preparasyon gerektirmeden uygulanabilen restorasyonlardır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Bu işlem sırasında ilk önce hastanın görüntüsünden memnun olmadığı dişlerin bir kopyası alınarak buna uygun bir tasarım hazırlanır. Bu sayede dişler üzerinde herhangi müdahale olmadan yapılacak uygulamanın demosu önceden görülebilmektedir. Bu hazırlanan demoya mock-up ismi verilir.

Porselen laminalar kırılgan olmasına rağmen diş minesine kuvvetli bir şekilde yapıştırıldığından çekme, vurma ve germe kuvvetine oldukça dirençli ve dayanıklıdır. Yapıştırılan veneeri dişten tek parça halinde çıkarmak pek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle porselen lamina aşındırılarak klinik ortamda çıkartılabilir.

Laminate Veneer Kullanım Alanları

  • Beyazlatma işleminin yetersiz kaldığı ileri derece renklenme bulunan dişlerde
  • Yapısal şekil bozukluğu bulunan dişlerde
  • Ayrık dişlerin birleştirilmesinde
  • Kırılmış ve aşınmış dişlerin restorasyonunda
  • Yapısı ve rengi sorunlu diş dolgularının düzeltilmesinde
  • Ortodontik tedaviye alternatif olarak çapraşıklık ve eğri diş tedavisinde kullanılır.

Laminate diş tedavisinin fiyatları kullanılan malzemenin türüne, işlemi yaptırdığınız kliniğe, hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Çünkü bu işlem estetik amaçlıdır ve hastanın beğenileri ve istekleri ön plana alınır. Fiyat bilgisi için diş hekiminizle irtibata geçebilirsiniz. Bunun yanında en başarılı sonucu almak için hastanın kliniğe gitmesi, muayene olması, gerekli bilgileri alması ve beklentilerini söylenmesi yerinde olacaktır. Muayene yapılırken nasıl bir beklenti içinde olduğunuzu, isteklerinizi net bir şekilde açıklamanız gerekir.

Ada Dent Çukurambar Diş Kliniği
Diş Hekimi Emre Güneş
Kaynak: http://www.adaklinik.com/porselen-laminalar

LEAVE A REPLY