Bebeklerde Fazla Su Tüketimine Dikkat

0
Bebeklerde Fazla Su Tüketimine Dikkat

Çocuklarda bebeklik döneminde fazla su tüketimi şeker belirtisi olabilir. Bunu çocuğunuzun iiçtiği su miktarına dikkat ederek ölçebilirsiniz. Çocuğun su tüketimi gözle görülecek kadar fazla ise, geceleri uykudan uyanıp su içme ihtiyacı var ise, bezini sık sık değiştiriyor iseniz, kilo alması yavaş ise, çilt tipi kuru ise muhakkak doktorunuza baş vurunuz. 1 yaşına kadarki normal alınması […]

Çocuklarda bebeklik döneminde fazla su tüketimi şeker belirtisi olabilir. Bunu çocuğunuzun iiçtiği su miktarına dikkat ederek ölçebilirsiniz. Çocuğun su tüketimi gözle görülecek kadar fazla ise, geceleri uykudan uyanıp su içme ihtiyacı var ise, bezini sık sık değiştiriyor iseniz, kilo alması yavaş ise, çilt tipi kuru ise muhakkak doktorunuza baş vurunuz.
1 yaşına kadarki normal alınması gereken su miktarı yarım litredir(emme yok ise)
1yaşından sonraki su miktarı ise 1,5 lt olmalıdır ve bez değişimi 6 yı geçmemelidir.

Tanısı

Kanda hormonun düzeyi, elektrolitler ve böbreklerin çalışma kapasiteleri değerlendirilerek tanı konulabilir. Antidiüretik hormonun eksik mi, yoksa etkisiz mi olduğunu belirlemek amacı ile ilaçlı test yapılması da gerekli olabilir.

Tedavisi

Tedavisi eksik olan hormonun verilmesi ile yapılır. Antidiüretik hormonu içeren burun içine uygulanmak üzere hazırlanmış solüsyon, sprey ve haplarla tamamlanır. Eksiklik derecesine göre günde bir veya iki kez kullanılır.

LEAVE A REPLY