Evde Diyet Listesi Nasıl Hazırlanmalı?

0
Evde Diyet Listesi Nasıl Hazırlanmalı?

Hazırlanan diyet listesi çeşitlerinden belki de en zoru evde hazırlananıdır. Zira genellikle ev hanımlarının kendileri için hazırladıkları bu diyet listelerinin uygulanmasında herhangi bir denetleyici unsur bulunmamaktadır. Bunun da ötesinde sürekli ev ortamında bulunan ve mutfak işleri yapan kadınların yemeklere karşı zaafları daha da yüksek olmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde diyet listesi hazırlarken aynı zamanda sağlıklı ve dengeli beslenmeye de dikkat edilmelidir. Zayıflamak için sadece yemek miktarını azaltmak yeterli olmayacak buna ek olarak dengeli beslenmek gerekecektir. İşte bunun için uzman bir diyetisyenden destek alınması da son derece önemlidir.

Zeytinyağlı Yemekler

Yemeklerinizde hayvansal yağlar kullanmak yerine bitkisel gıdaları tercih etmek daha isabetli olacaktır. Bitkisel yağardan ise zeytinyağı vazgeçilmeziniz olmalıdır.

Tuza Elveda

Tuz, diyet listesi içerisinde yer almaması gereken besinlerden birisidir. Her ne kadar tuzun faydaları çok olsa da fazla tüketimi aşırı kiloları tetikleyebilmektedir. Bu sebeple tuzlu yemeklere elveda denilmesi son derece önemlidir.

Yavaş ve Bol Çiğneyerek Yemek

Hızlı yemek yemek kilo aldıran bir harekettir. Bunun önüne geçmek için bol bol çiğneyerek yavaş bir şekilde yemeklerinizi tüketmelisiniz. Böylelikle diyet listesi içerisinde yer alan besinler daha kolay bir şekilde sindirilecek ve kiloya dönüşmeyecektir.

Bolca Hareket Edin!

Günümüz şehir hayatının en zararlı taraflarından birisi de hareketleri kısıtlamasıdır. Bu durum kilo alımını hızlandırmakta ve vücut sağlığını tehlikeye düşürmektedir. İşte bu sebeple tempolu yürüyüş başta olmak üzere farklı sporlara yönelinmesi gereklidir.

Sütlü Tatlılar

Diyet listesi içerisinde olmazsa olmaz unsurlardan birisi de tatlılardır. Ancak tatlılarda oranı kaçırmamak ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmek son derece önemlidir. Bu sadece kilo almamanız için değil şekere bağlı hastalıklara yakalanmamanız için de gereklidir.

Hamur İşini Unutun

Toplumumuzun en önemli tüketim besinlerinden birisi de hamur işleridir. Ancak bir diyet listesi için hamur işi korkulu rüyadır. Kısa sürede kilo alınmasına neden olabilecek hamur işleri ister hazır isterseniz de el yapımı olsun her türlü durumda tüketilmemelidir.

Bol Su İçin

Diyet listesi içerisindeki en önemli besin sudur. Su tüketiminin çok olması vücudun daha hızlı çalışmasını ve sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Bu ise kilo alımını engellediği gibi zayıflamanızı da sağlar.

Evde diyet listesi hazırlarken bu bilgilerden istifade etmekle kalmayıp aynı zamanda uzman görüşleri de almayı ihmal etmeyiniz. Böylelikle hayalini kurduğunuz kilolara kısa sürede sağlıklı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

LEAVE A REPLY