Hayvan Sağlığı ve Veteriner Malzemeleri

0
Hayvan Sağlığı ve Veteriner Malzemeleri

 

Hayvanlar, sokağa çıktığımızda her an karşılaşabileceğimiz, bizlere durduk yere hiçbir şekilde zararı dokunmayan, fazlasıyla sevimli, masum ve oldukça hasas varlıklardır. Bu varlıklar, bizler ile birlikte aynı ortamda yaşamayı fazlasıyla hak etmektedirler. Hatta onlar değil, biz onların ortamlarında onlar ile birlikte yaşamaktayız. Doğa, bütün canlıların ortak alanı iken insanlar kentleşme adı altında hayvanların doğal yaşam alanlarını kısıtlamışlardır. Bu da hayvanların sahip oldukları haklardan birinin çiğnenmesi anlamında gelmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere toplum içerisinde sadece insanların değil hayvanların da hakları bulunmaktadır. Çünkü her canlının yaşama hakkı vardır ve bu yaşama hakkı beraberinde pek çok hakkı da getirmektedir. Bu haklardan en önemlisi ise sağlıktır. Hayvanların da sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürme hakları bulunmaktadır ve insanlar da hayvanlara olan sevgilerinden dolayı onların sağlık sorunları ile ilgilenmek adına veteriner adında kurumlarda onlara sağlık hizmeti vermektedir. Veterinerler kısaca hayvanların sağlıksal sorunları ile yakından ilgilenen, onların rutin yaşamlarını kontrol edebilen ve eksikliklerini giderebilmek adına yardımda bulunan kurumlardır.

İnsanların sağlıksal sorunlarını inceleyen hastanelerde olduğu gibi veterinerler arasında da kalite farkı bulunmaktadır. Bu kalite farklarının temel sebebi bazı veterinerler gerekli şartları yerine tam olarak getirmezken onlardan daha kaliteli olaran varsayılan veterinerler her türlü konuda şartlara uymaktadırlar. Bu sebepten dolayı de kalitesiz veterinerlerin hayvanlara sunmuş oldukları sağlık hizmeti kaliteli veterinerlerin sunmuş oldukları sağlık hizmetinin yanında pek tercih edilmemektedir.

Veterinerlerin hayvanlara karşı daha iyi şartlar altında sağlık hizmeti verebilmesi için bazı şartlara uymaları gerekmektedir. Bu şartların başında gerekli olan veteriner malzemelerinin tam olarak bulundurulması gelmektedir. Veteriner malzemeleri olarak adlandırılan bu malzemeler; hayvanlara gerekli durumlarda uygulanması gereken tetkiklerde ihtiyaç duyulan ve acil ameliyatlar için gerekli olan araç-gereçlerdir. Bu malzemelerin veterinerlerde eksik olarak bulundurulması hayvanların sağlıkları açısından ve veteriner hekimlerinin onları en iyi şekilde inceleyebilmesi adına büyük önem taşır. Fakat bu gerekli veteriner malzemelerinin veterinerlerde eksik olarak bulundurulması durumunda ise veteriner hekimleri hayvanları doğru bir şekilde inceleyemez ve onlara karşı iyi bir tedavi yöntemi uygulayamaz. Bunların yaşanmaması için veterinerlerin bu konuda duyarlı olması, gerekli veteriner malzemelerinin eksik olarak bulundurulması şarttır. Aksi takdirde çok kötü sonuçlar ile karşılaşılabilir. Bu kötü sonuçlar arasında hayvanların yaşamlarını yitirmeleri bile yer almaktadır. Böylesine kötü sonuçların oluşmaması için veterinerlerin daha duyarlı hareket etmeleri hayvanların sağlığı açısından çok önemlidir.

LEAVE A REPLY