Panik Atak Nasıl Geçer?

0
Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik atak daha çok ergenliğin son yıllarında ve 30’lu yaşlarda ortaya çıkmaktadır. 45 yaşından sonra ataklar görülmesi pek sık değildir. Panik bozukluklar anksiyete (kaygı) bozuklukları başlığı altında yer almaktadır. Genellikle kronikleşmiş inişli çıkışlı dönemler görülürken bazı hastalarda uzun yıllar süren yatışma dönemleri veya sürekli ağır bir şekilde seyredebilir.

Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik bozukluğu bulunan hastalar yoğun bir korku hissettiklerini dile getirirler. Hiçbir sebep yokken göğüs ağrısı, nefes darlığı, titreme, terleme, çarpıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan krizlerde hastalar kalp krizi geçirdiğini, hatta öleceğini düşünmektedir. Ataklar tekrarladıkça beklenti anksiyetesi yani atak geçirme korkusu ortaya çıkar. Bu korku, depresyon, kaygı durumları kişinin ruhsal dengesini altüst ederken sosyal hayatında bozulmalara, toplumdan dışlanmaya varan ötekileştirmelere sebep olabilmektedir. Özellikle bu olumsuz etkilerinden dolayı “Panik atak nasıl geçer?” sorusunun cevabı büyük önem taşımaktadır.

Panik atak tedavi edilebilir, tedaviyle etkileri en aza indirilebilir bir sorundur. Gerekli tedavinin alınmasının ardından 6-10 yıl içerisinde hastaların %30’u kendini iyi hissettiğini, %45-50’si iyileştiğini ancak zaman zaman küçük belirtiler ile karşılaştığını, %20’si ise belirtilerin aynı devam ettiğini dile getirmiştir. Panik bozukluk ruhsal bir hastalıktır ve iyileşmesi için gerekli ruhsal tedavinin alınması gerekir. Kişi içselleştirdiği korkuları ve kaygıları ile yüzleşmeli, mantık çerçevesinde tekrar düşünerek aslında hiçbir sebebin olmadığını idrak etmelidir.

Panik Atak Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Panik atak nedenleri tam ve kesin olarak açıklanabilmiş değildir. Anksiyete bozuklukları, duygudurum bozuklukları, obsesif-kompulsif bozukluk gibi hastalıkların nedenleri ve oluş mekanizmaları ile ilgili çalışmalar günümüzde devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda ortaya konan sonuçlar gösteriyor ki genetik özellikler birçok hastalığın ortaya çıkmasında son derece etkilidir. Yakın akrabalarda panik bozukluk olması kişinin problemle karşılaşma riskini akrabalık derecesine göre 8-10 kat artırmaktadır. Genetik yatkınlık temelinde birçok çevresel ve içsel etkenden beyinde çeşitli biyokimyasal dengelerin bozulması sonucu panik atak krizleri ortaya çıkabiliyor.

Panik atak başlı başına bir hastalık değil bir kriz durumudur. Genellikle ruhsal bir problem olan panik bozuklukta görülür. Halk arasında panik atak hastalığı olarak bilinen durum panik bozukluktur. Panik atak panik bozukluğun yanı sıra çeşitli anksiyete bozukluklarında, hipertiroidi,adrenalin yüksekliği gibi durumlarda ve kardiyovasküler (kalp damar) hastalıklarda ortaya çıkabilir. Panik atak tedavisinde öncelikle altında yatan sebebin belirlenmesi gerekir.

Panik atak tedavi yöntemleri ilaç tedavisi ve psikiyatrik tedavi olarak iki çeşittir. İlaçlarla beyindeki nörokimyasal olaylar düzenlenirken psikiyatrik tedavide kişinin hastalığı konusunda bilgilenmesi, korkuları ile yüzleşmesi sağlanır. Hastalık ve durumu konusunda bilgi sahibi olan hastanın bakış açısı değiştirilmeye çalışılır. Nefes egzersizleri ile ataklar sırasında ortaya çıkan çarpıntı ve nefes darlığı gibi durumların aşılması sağlanır. Düzenli ve sakin nefes atağın şiddetinin azaltılmasında etkili olabilmektedir.

LEAVE A REPLY