KONUŞMA TERAPİSTİ ALANINDA ETKİLİ İSİM

0
KONUŞMA TERAPİSTİ ALANINDA ETKİLİ İSİM

Ümmühan Erkoç, 2011 yılında Amerika’dan Türkiye’ye dönüş yaparak, burada Amerikan standartlarına uygun terapi merkezi kurmuştur. Kurmuş olduğu merkezde, şu an tam olarak 4 dilde hizmet verilmektedir, bunlar; Türkçe, İngilizce, Almanca ve Arapça dilleridir. Ümmühan Erkoç, daha üniversite 3. sınıfta iken Amerika’da eğitim görmüş ve zorunlu stajlarını Amerika’nın Chicago eyaletinde yapmıştır. Yükseklisans sonrasında New York’ta 1 yıl çalışmış ve, New York eyaletinde çalışma lisansını almaya hak kazanmıştır ve klinik asistanlık süreçlerini Amerika’da tamamlamıştır. Ümmühan Erkoç, Amerika’da almış olduğu başarılı eğitiminin dışında aynı zamanda ASHA (American Speech Language and Hearing Association – Amerika Konuşma-Dil İşitme Derneği) üyesidir.

Ümmühan Erkoç’un Uzmanlık Alanları
Ümmühan Erkoç, Türkiye ve Amerika’da almış olduğu eğitimler ve çalışmalar ile ismini duyuran başarılı bir terapi uzmanıdır. Özellikle ilgi duyduğu ve uzman olduğu alanlar ise şöyledir; otizm kaynaklı konuşmada oluşan bozukluklar,  çocukluk zamanında meydana gelen konuşma ve dil bozuklukları, sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de meydana gelen nörolojik konuşma bozuklukları, konuşma bozukluklarının yanı sıra aynı şekilde çocuk ve yetişkinlerde meydana gelen artikülasyon sorunları, konuşmada yaşanan gecikmeler, seste oluşan sorunlar, oral ve motor güçsüzlükleri, kekemelik gibi sorunlar, gelişiminde farklılık olan çocukların değerlendirilmesi ve duruma göre erken tedavi uygulamaları gibi birçok rahatsızlık,  Ümmühan Erkoç tarafından, başarı ile tedavi edilebilen sorunlardır.

Ümmühan Erkoç ile Konuşma Terapisti

Çocuklar ve yetişkinler, iletişim kurabilmek için dillerini kullanırlar. Fakat bazı problemler nedeni ile iletişim kurmak için dil kullanım problemleri yaşanabilmektedir. Bu gibi sağlık kaynaklı sorunlarda yaşanan konuşma kayıplarında, konuşma terapistleri yardımcı olmakta ve sorunların giderilmesini sağlamaktadır. Türkiye’de lisans düzeyinde bu alanla ilgili eğitimler başlamıştır. Konuşma terapisti olmak için bu ilgili bölümlerden mezun olmak ve diploma sahibi olunması gerekmektedir. Fakat  kapsamlı ve daha etkili terapi tedavileri için sadece ilgili üniversitelerin bölümlerinden mezun olmak yeterli değildir. Etkili ve kaliteli bir terapi tedavisi için kişinin bu alan ile ilgili kurs ve seminerlere katılmış olması ve kendini bu şekilde geliştirmiş olması gerekir. Kaliteli ve etkili bir terapi tedavi sunan uzmanlar ülkemizde sayılı kişilerden oluşmaktadır. Özellikle bu alanının altın konumu olarak belirtilen Amerika’da eğitim görmüş olan oldukça az sayıda konuşma terapisti bulunmaktadır. Bu sayılı kişilerden biri olan konuşma terapisti Ümmühan Erkoç, bu alanda en başarılı ve etkili çalışmalar sunan Amerika’da hem eğitim görmüş hem de lisanslı çalışma hakkı kazanmıştır. Aynı zamanda Amerika Konuşma- Dil İşitme Derneği’ne de üyedir. Bu sayede yaşanan değişim ve gelişimleri en yakından takip etme şansı yakalayıp, bu teknikleri hastaları üzerinde başarılı bir şekilde uygulayabilmekte ve bu sayede sürekli güncel bir çalışma sunmaktadır. Konuşma terapisti olmak için elbette ki sadece ilgili kurumlardan mezun olmak yeterlidir fakat bu alanda etkili bir şekilde ilerlemek ve alanında başarılı bir terapist olmak için oldukça uzun meşakkatli bir çalışma gereklidir.‌

LEAVE A REPLY