Tütünden Milyonlarca İnsan Ölecek mi?

0
Tütünden Milyonlarca İnsan Ölecek mi?

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Ruhsal Danışma ve Rehberlik Merkezi aracılığıyla ‘Öğrenci Gelişme Günleri’nin 3.’sü tertip etti .  ” Bağımsız Hayat ” başlığıyla gerçekleştirilen ve talebelerin yoğun alaka gösterdiği etkinlikte, katılımcılara madde bağımlılığı ve zararları anlatıldı. MEÜ Çiftlikköy Kampusü Prof. Dr. Uğur Ağızdan Kültür Merkezi’nde tertip eden etkinliğe, MEÜ Tıp Fakültesi Hukuki Tıp Anabilim Dalı Öğretim Mensupları Prof. Dr. Halis Dokgöz, Doç. Dr. Hakan Kar, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Cengiz Özge ve Üsküdar Üniversitesi Öğretim Personeli Uzman Psikolog Aslı Zeynep Başabak konuşmacı olarak katıldı.

Ülkemiz’de tahmini 13 bin uyuşturucu bağımlısı var

İki oturum şeklinde tertip eden etkinliğin önce seansında konuşan Prof. Dr. Halis Dokgöz, Ülkemiz’deki uyuşturucu kullanımına ilişkili olarak hayret verici rakamlar verdi. Ülkemiz’de en yaygın kullanılan uyuşturucu maddelerin esrar, sentetik kannabinoidler, ekstacy gibi amfetamin türevleri, eroin, kodein gibi opiyat türevleri ve kokain meydana geldiğini söyleyen Prof. Dr. Dokgöz, Ülkemiz Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi 2011 senesi bilgilerine yönelik , ülkemizdeki uyuşturucu kullanıcı sayısının 12 bin 733 meydana geldiğini ifade etti . 2013 senesi bilgilerine yönelik , uyuşturucu kullanımında yaş vasatisinin erkeklerde 31, bayanlarda ise 33 meydana geldiğini belirten Dokgöz, 2013’te Ülkemiz’de 225 erkek ve 7 bayanın uyuşturucu tüketimi sebebiyle can verdiğini ifade etti.

Doç. Dr. Hakan Kar da bireyin madde kullanma alışkanlığından vazgeçememesi, madde kullanamadığında yoksunluk bulguları (kriz) olması ve maddeye karşın hoşgörü gelişmesi durumlarında bağımlılıktan söz edilebileceğini belirtti . Etanolün muhtevası ve bedendeki emilimi ile alakalı veriler veren Kar, alkolün vücuda başka durumda olan ve atılması gerekli durumda olan toksik bir madde meydana geldiğini , bu hamle işleminin yüzde 90’ının karaciğerde, geriye kalanının ise idrar yöntemiyle gerçekleştiğini ifade etti . Bedendeki içki miktarının solunum ve kan yöntemiyle anlaşıldığını aktaran Kar, bedendeki içki miktarının artmasıyla karşılaşılan kayıp miktarının da arttığına uyarı çekti. Pahalı Olmayan olması sebebiyle kaçak içki üreticilerince kullanılan metanolün ise odun talaşının distile edilmesiyle ele geçirildiğini ve endüstride kullanıldığını ifade eden Kar, metanolün içki olarak tüketildiğinde körlüğe, üstelik ölüme ne sebeple olabileceğinin vurguladı .

15 senede 175 milyondan fazla birey tütünden ölecek

İkinci panelde sigara bağımlılığını anlatan Prof. Dr. Cengiz Özge ise bireyin sigaraya başladığını ve bir zaman ardından fizyolojik ve ruhsal nikotin bağımlısı haline geldiğini ifade etti . Tütünün birey hayatına girişiyle alakalı veriler verici Prof. Dr. Özge, sigaranın son zamanlarda tabanca ve teknoloji piyasasının sonrasında dünyanın en büyük üçüncü endüstrisini oluşturduğunu ifade etti . Dünyanın en büyük üç sigara üreticisi firmasının 2002 seneyi toplamında gelirlerinin 121 milyar dolar olduğuna dair Özge, bu rakamın Arnavutluk, Bahreyn, Belize benzeri az gelişmiş 27 ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılalarının toplamından fazla meydana geldiğini belirtti . Bu vaziyetin pazarı elde etme çabalarını ve sebep saklı gerekse açıktan yapılmış olan reklamlarla sigara artışının desteklenmesini eşliğinde getirdiğini anlatan Özge, sigara endüstrisinin hedefinde gelişmekte meydana gelen ülkelerin meydana geldiğini altını çizdi . Abd ve İngiltere benzeri gelişmiş ülkelerde sigara kullanma sıklığının azaldığını, bunun için karşın gelişmekte meydana gelen ülkelerin hayat tütün tüketimindeki hissesinin arttığını da aktaran Prof. Dr. Özge, günümüz ile 2030 seneleri aralarında tütün sebebiyle 175 milyondan fazla bireyin hayatını yitireceğinin öngörüldüğünü belirtti . Gittikçe yükselen nargile tüketimine de değinen Özge, nargilenin sigaradan 50 kat zarar veren meydana geldiği ifade etti .

 

LEAVE A REPLY