Boyun ağrısı fıtık habercisi olabilir

0
Boyun ağrısı fıtık habercisi olabilir

Boyun ağrılarının bazen boyun fıtığının habercisi olabileceğini anlatan uzmanlar, fıtık başlangıcının ilk ağrılarla daha pratik tanı ve tedavi edilebileceğini ifade etti .

Hareketsiz hayat ve itinalı egzersiz yapmamanın adaleleri zayıflattığını, bu vaziyette adalelerin taşıması gerekli olan beden ağırlığının omurga ve disklerin üzerine binerek fıtığa neden verdiğini anlatan uzmanlar, özellikle saatler süresince masa başında çalışanlarda hareketsizliğe ilişkili boyun, sırt ve bel ağrılarının meydana çıktığını anımsattı .

Zamanla meydana gelen bu ağrıların gittikçe bireyin tahammül edemeyeceği boyutlara varabildiğini ifade eden yönlendirme uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, sürekli benzer pozisyonda bilgisayara bakarak personelin boyun egzersizleri inşa ederek oluşabilecek rahatsızlıklardan kendilerini koruyabileceğini ifade etti .

Şahabettinoğlu, “Boyun ağrısı bazen boyun fıtığının habercisi olabilmektedir . Boyun fıtıkları ilerledikleri süre vazgeçilmez ağrılara neden veriyor. Bu duruma gelmeden öncesinde bir fizik tedavi uzmanına gittikçe kontrol olmak gerekir. Temel bir fıtık başlangıcı ise tedavisi daha pratik olabilir ” diye sohbet etti .

10 senedir çektiği boyun fıtığından kurtuldu

Sırtının üst bölümünde sürekli bir ağrı meydana geldiğini , adele gevşetici ve masajlarla bunu geçiştirdiğini anlatan 49 yaşlarındaki Tuncay Yıldız, “Ağrılar en nihayetinde dağılarak koluma vurmaya başladı. İlk seferlerinde adele gevşetici kremler kullandık. Ama çare olmadı. Hekim operasyon diye konuştu . Tam operasyon masasına yatacaktım ki, web üzerinden hocama rastladım. 11 seansta ağrılarımdan kurtuldum. Ama ilk seansta ağrılarımın hafiflediğini hissettim. Hocam benim bu sıkıntımın 10 senedir meydana geldiğini ifade etti . Vücudumu yormamdan kaynaklandığını ifade etti . Şu anda kendimi bir sürü iyi hissediyorum” diye konuştu .

Şahabettinoğlu, “Ağrılarından ötürü boynunu çeviremiyordu. Davranış kısıtlılığı mevcuttu. Günlük yaşamının kalitesini dahi kaybetmiş. Tuncay Bey bunu uzunca süre yaşamış, ama boyun ağrısı ve adele gerilmesi olarak geçiştirmiş. En son boyun fıtığı iyice büyümüş ve çekilmez duruma gelmiş. Tedavisi 11 oturum sürdü. Artık ağrıları kalmadı” diye sohbet etti .

LEAVE A REPLY